Menu

Czyszczenie soczewek kontaktowych


Soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku należy czyścić, dezynfekować i przechowywać ściśle według wskazówek umieszczonych na opakowaniu płynu wielofunkcyjnego i zaleceń specjalisty.

Po zdjęciu soczewki zaleca się jej mechaniczne czyszczenie przez pocieranie. W tym celu połóż soczewkę na czystej, suchej dłoni zaaplikuj kilka kropel płynu wielofunkcyjnego. Następnie delikatnie pocieraj palcem jedną, a następnie drugą powierzchnię soczewki. Po pocieraniu spłucz soczewkę płynem wielofunkcyjnym, wlej płyn do pojemniczka do przechowywania soczewek i umieść tam soczewkę.

Bardzo ważna jest odpowiednia higiena pojemnika na soczewki. Zawsze po założeniu soczewek należy przepłukać pojemniczek świeżym płynem wielofunkcyjnym i pozostawić go otwartym do wyschnięcia. Pojemniczek należy regularnie wymieniać na nowy zgodnie z rekomendacjami specjalisty.

Film pokazujący prawidłowe czyszczenie soczewek kontaktowych:

Jednodniowe soczewki kontaktowe są przeznaczone do jednokrotnego założenia i wyrzucenia po zdjęciu. Nigdy NIE zakładaj ponownie soczewek jednodniowych. Soczewki jednodniowe nie zostały zaprojektowane do czyszczenia i dezynfekcji oraz zakładania więcej niż jeden raz. Soczewki jednodniowe założone ponownie mogą ulec zniszczeniu i mogą narazić użytkownika na większe ryzyko podczas noszenia związane z infekcjami oczu i innymi problemami.

Wzrok
Pomoc